Yüksek Kürd Bilinci

Yüksek Kürd Bilinci

Kitabı Satın Alın
Kitabı belirtilen sitelerden satın alabilirsiniz.
  • Kitap Künyesi
  • Barkod: 9786059073028
  • Sayfa Sayısı: 336
  • Ebat:  13,50 / 13,50 cm
  • Etiket Fiyatı: 35.00 TL
Kitap Detayı

Birinci Dünya Savaşı sürecinde ve sonrasında, Yakın Doğu’nun  imhası ve Orta Doğu’nun  yeniden biçimlendirilmesi bugünü belirleyen temel olgulardır.

Kürdler, Kürdistan, böyle bir biçimlendirilme sürecinde  bölündü, parçalandı, paylaşıldı. 1920’lerde, Milletler Cemiyeti döneminde  oluşan  statükoda,  Kürdlerin/Kürdistan’ın böyle bir durumu var.

Ama, 21. yüzyılın başlarından itibaren bu statükoda  önemli gedikler açılmaya başladı. ABD’nin ve koalisyon güçlerinin  20 Mart  2003  de, Irak’a yaptığı müdahale şüphesiz önemlidir. Bu müdahale sonunda  Saddam Hüseyin rejimi yıkılmış, Baas Partisi dağıtılmış, ordu ve el Muhaberat dağıtılmış, kitle imha silahları imha edilmiştir.  Kürdleri tehdit eden, Kürdlere soykırım yapan belli başlı güçler bunlardı. Bu güçlerin ortadan kalkması, Kürdlerin önünü açmış,  Kürdistan Bölgesel Yönetimi bu süreçte kurulmuştur. Bu, 1920’lerde,  Milletler Cemiyeti döneminde  kurulan uluslar arası Anti-Kürd nizamda  çok önemli bir değişim başlatmıştır.

IŞİD’in, 10 Haziran 2014 de, Musul’a saldırısı, Yakın Doğu’daki, Orta Doğu’daki yerleşik düzenlerde çok büyük sarsıntıların yaşanmasına neden olmuştur.

Yakın Doğu’da, Orta Doğu’da alt-üst olma durumları yaşanmaktadır. Yakın Doğu, Orta Doğu yeniden kurulmaktadır. Kanımca bu bölgede, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaşananlar yeniden yaşanacaktır. Ama bu sefer Büyük Britanya, Fransa gibi emperyal devletlerin değil, bölgenin yerli haklarının arzuları, beklentileri belirleyici olacaktır.  Yakın Doğu’nun, Orta Doğu’nun yerli halklarının istekleri, beklentileri doğrultusunda  Birinci Dünya Savaşı sonundaki süreçler  yeniden yaşanacaktır. Bu çerçevede Kürdler, dünya uluslar ailesinin  eşit bir ferdi olarak  tarih sahnesine çıkacaktır.

Uluslararası Anti-Kürd Nizam ve Yüksek Kürd Bilinci  kitabında  son birkaç yıldır yayımlanan yazılar bir araya getirilmiştir.

Kürd/Kürdistan sorununu, Ermeni, Asuri-Süryani, Ezidi sorunlarıyla birlikte, Türk, Arap, Fars gelişmeleri sürecinde ele alınması kaçınılmazdır.

1920’lerde oluşan Uluslararası Anti-Kürt Nizam,  Yüksek Kürt Bilinci ile aşılır.

İsmail Beşikci
İsmail Beşikci Vakfı Yayınları

Diğer Kitaplar