Cumhuriyet Halk Fırkası'nın Programı (1931) ve Kürt Sorunu

Cumhuriyet Halk Fırkası'nın Programı (1931) ve Kürt Sorunu Bilim Yöntemi Türkiye'deki Uygulama 6

Kitabı Satın Alın
Kitabı belirtilen sitelerden satın alabilirsiniz.
  • Kitap Künyesi
  • Barkod: 9786058693371
  • Sayfa Sayısı: 175
  • Ebat:  13,50 / 21,00 cm
  • Kağıt Cinsi:  2. Hamur
  • Etiket Fiyatı: 16.00 TL
Kitap Detayı

CHF’nın özelliği; resmi ideolojiyi şekillendirmiş olmasıdır. CHF, kendisini tüm milletin ve sınıfların mutlak partisi olarak tanımlamıştır. Türk modern ulus-devletin yaratıcısı, İttihat ve Terakki Fırkası’nın siyasal ve kadrosal çizgisinin devamıdır. Bütün Türk milletinin, çelişkisiz ve çıkarsız bu partiye adapte olması ve Şef Mustafa Kemal’in tekçi düşünce ve talimatlarına uygun davranmasıdır.

Milletin her koşulda devletle bütünleşmesi, devletin karşı gelinmez, eleştirilmez, söz söylenmez bir tabu olduğunun tüm halka dikte ettirilmesidir. Şef Mustafa Kemal Atatürk’ün ise her dediğinin kanun mahiyetinde olduğu, tüm seçileceklerin kendisi tarafından önceden belirlendiğini, halk iradesi ve istemlerinin asla dikkate alınmadığı, her şeyin Şef, CHF, devlet tarafından kararlaştırıldığı ve “milletin yüksek menfaatleri ” gereği her kesin uyma zorunluluğu oluşturulmuştur. CHF dışında parti, Şef Mustafa Kemal’den ayrı hizip yaşatılmayacaktı. Mustafa Kemal Atatürk’ün 15 yıllık iktidarında, kendi talimatıyla oluşturulan partiler bile tekrar kendisi tarafından kapatılmış, kadroları cezai takibata tabii tutulmuştur.

Bu araştırma, CHF’nin programı ile ilgilidir. CHF Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal’in, dolayısıyla CHF’nin görüşlerini radikal radikal bir biçimde yorumlamaya ve bu görüşlere doktriner bir karakter vermeye çalışan “Kadro hareketi” üzerinde de durulmuştur. CHF programı (1931) Türkiye’nin siyasal hayatında çok büyük bir rol oynamış bir metindir. Demokrat parti ve O’nun devamı olan Adalet Partisi de dahil olmak üzere, CHF kökenli bütün partilerde bu etkiyi görmek mükündür. CHF ve ardındaki CHP resmi idelojinin, askeri bürokratik faşist sömürgeci diktatörlüğünün ya da Kemalist Türk milliyetçiliğinin(ırkçılığın) ve 90 yıllık tüm Türkçü ve Türkiyeci partilerin programlarına sindirilerek devam ettirilmektedir. Tamamı o zamandan beri şekillendirilen resmi ideolojinin eksenindeki partiler, Kürdlerin Ulus varlığını inkar etmek süretiyle, Kürdlerle, Türk dilini ve Türk kültürünü dayatan partiler olmuşlardır.

CHF, faşist sömürgeci diktatörlüğün, tekçi islamcılığın, ırkçı Türk milliyetçiliğinin, Kürd ulusuna karşı, sömürge siyaseti güden, İttihat ve Terakki kadrolarının etkiliğinde jenosid siyasetini uzun sürece yayarak sürdüren, önemli ırkçı Türk kuruluşudur.

Kritik edilmesi dileğiyle!

İsmail Beşikçi’ye saygı, okura dostlukla!

Diğer Kitaplar