Doğu Anadolu'nun Düzeni

Doğu Anadolu'nun Düzeni Sosyo - Ekonomik ve Etnik Temeller

Kitabı Satın Alın
Kitabı belirtilen sitelerden satın alabilirsiniz.
  • Kitap Künyesi
  • Barkod: 9786058549111
  • Sayfa Sayısı: 712
  • Ebat:  13,50 / 21,00 cm
  • Kağıt Cinsi:  2. Hamur
  • Etiket Fiyatı: 48.00 TL
Kitap Detayı

1971’den önce yayımlanan kitaplarda, yazılarla, 1974’den sonra yazılanlar, yayımlananlar arasında çok büyük içerik, görüş ve düşünce farkları var.

12 Mart rejiminde, Diyarbakır-Siirt İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi’ndeki yargılamalar çok önemli bir dönüm noktasıdır. resmi ideoloji kurumunu fark etmek ve eleştirmek, Kürd/Kürdistan olgusunun, sorununun algılanmasında ve anlatılmasında çok büyük bir etken oldu. 1974-1975 den sonraki yayınlar, bu çerçevede gelişti. Bu yayınlar şüpesiz çok daha doğrudur. Bu durum, Doğu’da Değişim ve Yapısal Sorunlar, Göçebe Alikan Aşireti kitabının, Ağustos 1992’de yapılan baskısının önsözünde de belirtildi.

1971’den önce yayımlanan, Doğu’da Değişim ve Yapısal Sorunlar, Göçebe Alikan Aşireti, Doğu Anadolu’nun Düzeni, Sosyo-Ekonomik ve Etnik Temeller, Doğu Mitinglerinin Analizi(1967), Doğu Anadolu’da Göçebe Kürt Aşiretleri, Kürt toplumu Üzerine gibi kitapları bu çerçevede okumak ve değerlendirmek gerekir.

1971’den önce yayımalnan kitaplarla, yazılarla, 1975 ve sonrasında, 1990’larda yayımlananlar arasında çok büyük görüş, düşünce farkları var. Okur, yazarın düşüncesinde, tutumunda meydana gelen bu değişimleri merak edebilir. Okurun, bu değişimi sorgulaması, nedenleri üzerinde düşünmesi, olguları, olgusal ilşikileri bu yönlerden değerlendirmesi, bilgilerimizi zenginleştirecek önemli bir dinamiktir.

Elinizdeki, Doğu Anadolu’nun Düzenin, Sosyo-Ekonomik ve Etnik Temeller, kitabı yeniden ve tek cilt olarak İBV Yayınları tarafından yayınlandı.

Diğer Kitaplar